Politolog: TTIP nás spojí v jeden organismus, that’s great!


Dohoda by se měla se stát základem toho, že Spojené státy a Evropská unie budou postupně srůstat v jeden organismus. Politolog a novinář Luboš Palata si myslí, že tohle je pozitivum, díky němuž by smlouva měla projít. Těžko říct, jestli právě tenhle argument ovlivní změní postoj k posunu k podpoře TTIP.

palata

Palata vyzývá k záchraně alespoň části smlouvy TTIP

Podle Palaty TTIP není jen tak obyčejná smlouva. Podle něj totiž není jen o tom, že odstraní obchodní bariéry, ale měla by se kromě NATO stát dalším zásadním pilířem americko-evropského spojenectví. „Měla by se stát základem toho, že Spojené státy a Evropská unie budou postupně srůstat v jeden organismus,“ je přesvědčen a dodává, že to je vlastně i to, co vadí odpůrcům smlouvy, s tím, že ti se prý proto rozhodli šířit o TTIP plno lží a polopravd.

Podle Palaty jsou na jedné palubě proti dané smlouvě antiglobalisté, odpůrci USA, ochránci životního prostředí a evropská levice, která se proti hlasování postavila. „Ta úplně neví, jestli nějakou vyšší formu spojenectví s USA chce,“ píše Palata s tím, že to platí i o ČSSD. „Pro část evropské levice jsou Spojené státy konkurent,“ myslí si a dodává, že jsou i spojencem, ale spíše jen z nouze.

Ať tak či onak, Palata je přesvědčen, že by se mělo zachránit ze smlouvy alespoň něco, když ne vše. „Lepší malá dohoda, která nic nepokazí, než žádná dohoda, ostuda a rána tomu, co nám ze spojenectví s USA ještě zbylo,“ podporuje ve své glose Palata diskutabilní smlouvu.

Zdroj ZDE

Foto: Česká televize