Obama TTIP asi nepodepíše. Díky svým demokratům


Tohle se zastáncům kontroverzní dohody asi líbit nebude. Demokratická strana Baracka Obamy zablokovala snahu prezidenta a republikánů o volný obchod. Jeho podpis pod TTIP tedy asi nebude.

obama-sad


Evropské vášně kolem připravované euro-americké dohody o volném obchodu TTIP mohou vychladnout. Pravděpodobnost, že by Evropa dojednala smlouvu ještě s administrativou prezidenta Baracka Obamy, se výrazně snížila. Sněmovna reprezentantů kvůli poslancům za prezidentovu Demokratickou stranu neschválila klíčový zákon o podpoře obchodu. Norma měla dát prezidentovi k jednání mandát.

Bez zákona, který by prezidentovi umožnil dojednané smlouvy předložit Kongresu, aniž by do jejich textů mohli poslanci a senátoři zasahovat, nemá smysl ve vyjednávání pokračovat.

Dohadování s Bruselem o TTIP a s pacifickými zeměmi o podobné dohodě TPP se tak zadrhává. Prezident kvůli spolustraníkům přišel o poslední šanci, jak do konce volebního období prosadit politicky významnou agendu, shodují se američtí komentátoři.

Obamovi pomáhali republikáni. Šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner se pokusil demokratům vyjít vstříc. O dvou částech zákona o podpoře obchodu nechal hlasovat zvlášť.

Vlastní mandát pro jednání, u něhož bylo jasné, že nemá většinovou demokratickou podporu, schválila většina republikánů za podpory 28 demokratů.

Zdroj: E 15