Europoslankyně Konečná: Obavy z Junckerova posílení vlivu


Lucembursko, země šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera, se ujímá předsednictví Rady EU. Velkovévodství chce urychlit vyjednávání o TTIP.

11162081_10152998175548507_1411995591475170514_n 

Obavy ve svém statusu na Facebooku neskrývá europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

„Předsednictví Rady EU se dnes ujímá Lucembursko. Malé velkovévodství si na dalších šest měsíců připravilo dosti ambiciózní plán. Chce urychlit vyjednávání o TTIP, připravit zřízení funkce evropského veřejného žalobce, založit jednotný digitální trh, bojovat s daňovými podvody a připravit pozici EU na „pařížskou konferenci“ o ochraně klimatu.

Přestože se jedná o agendu velmi důležitou a přeji lucemburskému předsednictví hodně úspěchů, mám u některých bodů jisté obavy. Vzhledem k tomu, že v čele Komise nyní stojí dlouholetý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, očekávám posílení spolupráce Rady EU a již tak dosti silné Komise, což nemusí být nutně dobrou věcí a to zejména pokud se jedná o vyjednávání smlouvy TTIP.

Domnívám se, že Lucembursko půjde Komisi až příliš na ruku a snaha o urychlení vyjednávání povede k nebezpečným zkratům nevýhodných pro Evropu. Budu proto lucemburské předsednictví bedlivě sledovat a o dalším vývoji Vás budu informovat.“

Na snímku europoslankyně Konečná s europoslancem Jiřím Maštálkou.