Demokracie převážila nad zájmy korporací: tento čtvrtek nebude podepsána smlouva CETA


Platforma STOP TTIP CZ vítá poslední vývoj ve vyjednávání smlouvy CETA. Gratulujeme parlamentu ve Valonsku, že svým principiálním postojem nesouhlasit s podpisem smlouvy CETA přispěl k demokratičtější a spravedlivější Evropě.

Negativní stanovisko regionálního parlamentu ve Valonsku bylo známo od 27. května tohoto roku. Evropská komise na něj reagovala pouze strohým prohlášením, že jeho představitelům smlouvu CETA vysvětlí. Nestalo se tak a v posledních dnech jsme byli svědky zastrašování a hrozeb: od zastavení některých peněz z evropského rozpočtu, po morální nátlak, že jde „o pověst celé Evropy“.

Evropská komise dala čas Belgii a Valonsku do pondělního večera. Naprosto souhlasíme s výrokem valonského premiéra Magnetta, že ultimáta k demokracii nepatří.

Věříme, že tento postoj bude inspiraci pro další politiky a vlády, a že i ony přehodnotí svůj dosavadní vstřícný postoj k CETA. Tato smlouva totiž podle nás představuje ohrožení demokracie, posílení privilegií nadnárodních korporací a omezení vůle států chránit občany pomocí vybraných regulací.

Jako aktivní evropští občané chceme nadále pracovat na informování veřejnosti i politických představitelů, aby odmítli smlouvy CETA a TTIP a jim podobné smlouvy.

 

Koordinátor platformy STOP TTIP CZ

Jan Májíček

info@stop-ttip.cz

www.stop-ttip.cz

604 35 72 15